ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ-ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

Ιστορική ποδοσφαιρική νίκη: Ελλάς-Νιγηρία 2-1

φωτό Β. Τοροσίδη: tvxs

Με τα τέρματα των ποδοσφαιριστών Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 44ο λεπτό και Βασίλη Τοροσίδη  στο 70ο  λεπτό η εθνική Ελλάδος πέτυχε ιστορική νίκη επί της εθνικής Νιγηρίας με 2-1. Οι Νιγηριανοί προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τέρμα του Ούτσε. Η εθνική μας (βοηθούντος και του νιγηριανού ποδοσφαιριστού Καϊτά που απεβλήθη στο 33ο λεπτό λόγω αντιαθλητικής συμπεριφοράς επί του Τοροσίδη)   είχε πολύ καλή απόδοση παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκόλ. Το παιχνίδι είχε πολλές συγκινήσεις και ήταν ένα από τα καλύτερα της φετινής διοργάνωσης. Είναι η πρώτη νίκη της εθνικής μας ομάδας σε παγκόσμιο κύπελλο. Η επιτυχία είναι τεράστια!

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά!

φωτό Δημ. Σαλπιγγίδη: sportdog
Η σύνθεση της εθνικής μας:
Τζόρβας, Βύντρα, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Κυργιάκος, Παπασταθόπουλος (36΄ Σαμαράς), Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Γκέκας (79΄ Νίνης).

Διαβάστε στο tvxs

Δείτε τα τέρματα του αγώνα στο sportdog:

Τα ιστορικά γκολ! Σαλπιγγίδης και Τοροσίδης οι «χρυσοί» σκόρερ της Ελλάδας (ΒΙΝΤΕΟ)